Spordialad

Ostukorv

Populaarsed tooted

spordihunt

Spordihunt OÜ
Registrikood 12778377

Telefon:+372 503 8078
epost: moris.kallam@spordihunt.ee

Kuidas, kuhu ja kui palju maailma parimad meestennisistid servivad?

By Taavi Himmist 2 aastat agoNo Comments

Tennis on muutunud viimase paarikümne aastaga aina kiiremaks. Suur osakaal on sellel tennisevarustuse arengul. Reketid, pallid, keeled, riided ja jalanõud on väga palju muutunud. Tulemusena on punktid läinud lühemaks ja palli löömise kiirused kasvanud suuremaks. Üks tänapäeva tennise võimsamaid lööke on serv. Käesolev artikkel uurib kuhu ja mis protsentidega maailma parimad meestennisistid servi löövad.

2015 aastal kirjutas Saksamaa tegev tennisetreener ja 19th ITF Worldwide Coaches Conference-i[1] lektor Philipp Born oma doktoritöö ATP[2] meeste tennise löökide statistikast. Jälgimiseks valis P.Born 2010 aasta US Open-i ja 2012 Roland Garros-i turniiri. Ta analüüsis iga punkti kõike lööke alates neljandast ringist, kus oli turniiridel alles jäänud 16 paremat. Kokku analüüsis ta 23996 lööki, millest servi moodustasid 3554. Analüüsi tulemusena selgus järgmine statistika:

Esimese servi õnnestumise keskmine protsent oli 62%. See tähendab, et võistlussituatsioonis, kus kaasneb erinevalt treeningmängust ka võistluspinge, suutis maailma paremik lüüa servikasti kümnest servist 6,2 servi. Sellest 62-st %-st omakorda võideti kokku 70% punktidest, kusjuures mängu võitjad võitsid 75% punktidest.
Esimese servi suunamine jagunes järgnevalt:
~50% löödi vastase tagakäe alla
~40% löödi vastase eestkäe alla
~10% löödi vastasele kehasse

Teise servi õnnestumise protsent oli 93%. See tähendab, et keskmiselt teevad maailma parimad mängijad 20st teisest servist 1,4 viga. Sellest 93-st %-st omakorda võideti kokku 52% punktidest, sealjuures mängu võitjad võitsid 60% punktidest.
Teise servi suunamine jagunes järgnevalt:
~55-60% löödi vastase tagakäe alla
~20-30% löödi vastasele kehasse
~10-25% löödi vastase eestkäe alla

Aasta 2015 maailma kõige edukama meestennisemängija Novak Djokovic-i terve 2015 aasta kõikide ametlike turniirimängude keskmine esimese servi õnnestumise protsent oli 66%, millest ta võitis 74% punktidest. Teiselt servilt võitis ta 60% punktidest[3]. Läbi aegade enim Grand Slamme võitnud (17 suurt slammi) Roger Federeri 2015 aasta esimese servi õnnestumise protsent oli 64%, millest ta võitis 80% punktidest. Teisest servist võitis ta 57%  punktidest[4].

Parimad mängijad kohandavad oma servi platseerimist ja varieerimist vastavalt vastase tugevustele ja nõrkustele. Tuntud Tsehhi tennisetreener F.Zlesak[5] on öelnud, et mängija peab serviga olema võimeline vastast üllatama. Selleks, et seda saavutada, tuleb servi kallal tööd teha.

Töötades tennisetreenerina, näen sageli, et liiga vähe tähelepanu pööratakse erinevate servitüüpide arendamisele ja servi platseerimise harjutamisele. Kui soovite heaks servijaks saada, siis soovitan oma servimise strateegia kohandada eelpool nimetatud numbrite järgi.

Soovitusi servi arendamiseks:
1) Leidke kõigepealt treener, kes oskab kõiki eelpool nimetatud serve lüüa. Küsige infot Spordihunt.ee treeneritelt! Tutvuge ka 4 erineva servi tüübi  blogiga spordihunt.ee-s
2) Õppige servima servikasti kolme kohta: eestkäe alla, tagakäe alla, kehasse.
3) Õppige lööma erinevaid vinte: kick serv, topspin serv, lõigatud serv, lame serv.
4) Õppige, mis servi mis kohta ja mis vindiga lüüa ja miks.
5) Kui erinevad servid hakkavad õnnestuma, siis asuge töötama protsendi kallal: Lööge 10 esimest servi, eesmärgiga saada servikasti sisse vähemalt 6 (62%)
6) Võtke 10 teist servi ja harjutage, kuni saate servikasti sisse vähemalt 9 (93%)
7) Harjutage servi varieerimist parimate järgi: löö 10 esimest servi, 5 tagakäe alla, 4 eestkäe alla, 1 kehasse. (Vali millal kuhu lööd ise, ära löö järjest samasse kohta, ole loominguline)
8) Harjutage teise servi varieerimist: 5-6 tagakäe alla, 2-3 kehasse, 1-2 eestkäe alla (proovi serve vahetada, ära sama servi üle kahe korra samasse kohta löö)
9) Rakenda praktikas: Mängi 10ni punktimängu, esimene mäng ainult Sina servid, teine mäng ainult vastane servib. (on normaalne, et punkti mängus protsendid langevad, eriti alguses!)
PS! Punkti/Võistlussituatsioonis kohandage oma servimise taktikat ka vastase nõrkusi ja tugevusi arvestades.

Heaks servijaks ei saa keegi üleöö. Servi tuleb harjutada eraldi täpsuse peale (märkide pihta löömist) ja ka punktimängus. Servi arendamiseks varuge aega ja kannatust. Kui järgite üheksat ülaltoodud soovitust ja teete piisavalt tööd saate palju paremaks servijaks!
Edu väljakul,
Taavi Himmist

 

[1] 19-nes Rahvusvahelise tenniseföderatsiooni ülemaailmne treenerite konverents

[2] Association of Tennis Professionals ( Professionaalsete tennisemängijate assosatsioon )

[3] http://www.atpworldtour.com/en/players/novak-djokovic/d643/player-stats?year=2015&surfaceType=all

[4] http://www.atpworldtour.com/en/players/roger-federer/f324/player-stats?year=2015&surfaceType=all

[5] https://www.tennisicoach.com/en/icoach-experts/frank%20zlesak.aspx

Category:
  Tennis
this post was shared 0 times
 200
About

 Taavi Himmist

  (10 articles)

5. Kategooria tennisetreener Tallinnas Rocca al Mare Tennisekeskuses

Leave a Reply