Spordialad

Ostukorv

Populaarsed tooted

spordihunt

Spordihunt OÜ
Registrikood 12778377

Telefon:+372 503 8078
epost: moris.kallam@spordihunt.ee

Treener selgitab: Mida teha, et seljavalust lahti saada?

By Jack Black 2 aastat agoNo Comments

Seljavalu on sage meditsiiniline põhjus töölt, koolist või treeningutelt puudumiseks.

Esimeste valuhoogudega arsti poole ei pöörduta, sest enamasti möödub valu paari päevaga. Enesediagnoosiks pakutakse näiteks:

 • Tõmbasin mingit liigutust tehes seljalihase ära
 • “närv jääb selgroo diskide vahele”
 • külmetasin selga ja sain seljanärvi põletikku

Vahel võib see nii olla, kuid enamasti mitte. Mis on seljavalu põhjus mida perearstid, spordiarstid, füsioterapeudid ja teised spetsialistid teavad, kuid mida nooremaealised patsiendid kunagi tõsiselt ei võta?

Üle 90% seljavalude algpõhjus on nõrgad siselihased. Tõenäoliselt te nüüd mõtlete taas üsna tavapäraselt: “Jajah, võib-olla, kuid mitte minul, ma olen tegelikult OK vormis, mul on tugevad jalad / ülakeha / hea stamina”.

Õnneks on olemas lihtne 6 minuti test oma siselihaste tugevuse objektiivseks hindamiseks. Nimelt – normaalses toonuses siselihased suudavad hoida 2 minutit planku, seejärel külgplanku 2 minutit mõlemal küljel. Põhjus ja seos on selles, et samad lihased on töös inimese “karkassi” stabiliseerimisel igapäevases liikumises. Tegelikult on füsioloogia muidugi palju keerulisem, kuid indikaatorina on plank suurepärane harjutus.

 

Test on lihtne ja kiire, miks mitte kohe proovida?

 

Kuigi enamus treenijatest teab õiget plangu tehnikat, siis ennast kõrvalt nägemata ei märgata oma tehnikas vigu. Spordisaalides kohtab ühe õigesti tehtava plangu kohta kolme valet sooritust. Kuidas on lood sinu plangu tehnikaga?

 

VEAD:

Kõige sagedasem viga – ülepingutuse tõttu lastakse 20-30 sekundit pärast õigesti alustatud harjutust selg nõgusaks või tõstetakse kumeraks. Kuigi nii on kergem hoida, pole harjutusel sellisel kujul mõtet, sest koormus suunatakse selgroole.

Sellisest sooritusest kasu ei ole, olgugi et sekundeid saab nii tiksutada.

 

valeplank

 

 • A. Nõgus selg, keha on nö läbi vajunud ja keha raskus ripub selgrool. Peale harjutust on alaseljas tavaliselt õrnalt tuikav valu.
 • B. Pea üles tõstetud, kael pinges ja seetõttu on raske kontrollida kerelihaste tööd. Viib peaaegu alati veani A või C.
 • C.  Esimestel väsimise märkidel korrigeeritakse keha asendit üles, otsitakse tasakaalu ning proovitakse hoide säilitamiseks leida seni koormuseta olnud lihaseid.

 

ÕIGE SOORITUS:

Plangu märksõnad on koordinatsioon ning lihaste kontrollimine. Võta algasend ning seejärel lülita üksteise järel sisse

 1. sääred
 2. reied
 3. tuharad
 4. seljalihased
 5. kõht
 6. õlad

 

planktekstidega

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Proovi hoida käsi rusikas, mis mõnedel harjutajatel  aitab mentaalselt lihtsamini õlavöödet toonuses hoida.
 • Võta harjavars või muu tokk ning aseta harjutuse õppimiseks seljale nii, et tokk puudutab harjutuse ajal kukalt, turja ning sabakonti.

Kui suutsid 6 minuti testi läbida siis soovin sulle õnne. Oled heas vormis ja seljavalude ilmnemisel on tark minna arsti juurde.

Kui mõned sekundid jäid puudu, siis proovi meie TRX’i analoogi  –  tootetutvustuses viidatud harjutuste abil saad 2 nädalaga vormi oluliselt paradnada.

 

 

Telli kohe soodushinnaga 39 Eurot!


Viited allikatele ja kasutatud graafikale:

Quick Core Workout Routine!!

http://www.cosmopolitan.com/health-fitness/advice/a31158/yoga-poses-youre-doing-wrong/

Category:
  Füsioteraapia
this post was shared 0 times
 000
About

 Jack Black

  (1 articles)

Leave a Reply